Kuchynské spotrebiče, veľká známa neznáma – aké do svojej kuchyne vybrať?

Ak si zariaďujete alebo ste si už zariaďovali kuchyňu, určite viete, že spotrebiče sú jej alfou a omegou, najmä, ak sa v nej zdržiavate často. Aké možnosti však máte a ktoré sú pre vás úplne zbytočné? Aj to sa dozviete v nasledujúcom článku!

Kuchynské spotrebiče, veľká známa neznáma - aké do svojej kuchyne vybrať?
(zdroj: unsplash.com)

Voľne stojace a vstavané

Spotrebiče do kuchyne rozdeľujeme vo všeobecnosti na dve základné kategórie: vstavané a voľne stojace. Obe skupiny majú svoje výhody aj nevýhody. Čo sa týka voľne stojacich, najčastejšie medzi nich patria chladničky. (Ak neviete, ako vybrať chladničku, radi vám poradíme). Práve u chladničiek má to, že sú voľne stavaným spotrebičom, svoje výhody. Majú spravidla väčší objem a rôznu ponuku veľkostí, než tie vstavané. Pokiaľ je navyše chladnička nerezová, dokáže vhodne a dizajnovo kuchyňu doplniť. Pri sporáku už voľne stojace kusy nie sú až takou výhodou – jedinou môže byť možno ich šírka 50 cm vo veľmi malých kuchyniach. Veľkou nevýhodou je však pracovná doska len nasadená boku takéhoto sporáku, takže čokoľvek sa vám tam vyleje, končí práve v tejto škáre medzi sporákom a doskou.

Rúra do každej domácnosti

Nevýhodou vstavaných spotrebičov sú predovšetkým obmedzenie rozmermi a vyššia cena. Okrem toho však iné nevýhody nenájdete – napríklad vstavaná rúra je veľmi estetická a praktická. Neodporúčame kupovať si plynovú rúru (aj keď v súčasnosti sa už vyrábajú takmer výhradne iba elektrické). Plyn sa totiž reguluje v rúre oveľa horšie, než elektrina. Do rúry si môžete dokúpiť aj funkciu grilu a dokonca otočný ražeň, ktorý vám upečie mäso rovnomerne a bez veľkého množstva masti. Rúra s grilom je však podstatne drahšia, než iba klasická, preto dobre zvážte, či gril využívate natoľko, aby ste ho potrebovali mať vstavaný v kuchyni, alebo možno uprednostníte ten na záhrade. Na trhu sa stále častejšie objavujú aj parné rúry. Tie zasa umožňujú prípravu pokrmov pomocou horúcej pary a jeho dokonalého udusenia.

Vyberajte podľa toho, čo v kuchyni robíte

Ďalšími častými elektrospotrebičmi sú mikrovlné rúry, ktoré majú tiež viacero funkcií, ak máte napríklad vo svojej kuchyni málo miesta. Niektoré mikrovlné rúry dokážu nielen ohrievať, ale aj plnohodnotne piecť horúcim vzduchom ako tradičné rúry. Umožňujú aj grilovanie či varenie v pare. Život vám určite uľahčí aj umývačka. Tá je tiež podľa možnosti najlepšia vstavaná (klasicky máva šírku 60 cm). Nákup ďalších menších spotrebičov by ste mali zvážiť podľa toho, čomu sa v kuchyni najčastejšie venujete. Vareniu? Tak určite oceníte mixér, či už tyčový, ručný alebo na šľahanie. Pečeniu? Možno sa vám budú hodiť kuchynské roboty s rôznymi funkciami na miesenie cesta a pod. Pri výbere akéhokoľvek spotrebiča vám naša nákupná poradňa radí – pozrite si ďalšie tipy a triky, čo sa možno bude hodiť do vašej kuchyne.