Nevonia vám cibuľa? Po tomto článku možno začne!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal. To všetko by vás však nemalo odradiť. Prečo? To sa dozviete v nasledujúcom článku, vďaka ktorému možno začnete cibuľu kupovať do svojej domácnosti na kilá!

Nevonia vám cibuľa? Po tomto článku možno začne!
(zdroj: unsplash.com)

Nestráca na hodnote ani pri varení alebo pečení

Či ide o cibuľu surovú či varenú, má množstvo vlastností, ktoré musíte poznať. Dokonca aj pečená cibuľa má množstvo skvelých benefitov pre naše telo. Cibuľa je totiž vynikajúcim zdrojom vitamínu C a B6, železa a draslíka. Je tiež bohatá na mangán, ktorý ponúka telu komplexnú ochranu pred prechladnutím a chrípkou. Obsahuje aj alicín, ktorý má priaznivé účinky na boj proti rakovine a rovnako aj cukrovke, či dokonca pomáha znížiť krvný tlak. Okrem toho sa v cibuli nachádza antioxidant, ktorý bojuje proti zápalu v tele. A zaujímavé je, že tento antioxidant sa varením nevyparuje, ale prenáša sa z cibule do vývaru, preto aj keď nemáte radi cibuľu, tak aspoň takto môžete čerpať z jej vlastností.

Pleťové masky sú základ

Čo tak cibuľová pleťová maska? Možno to neznie príliš lákavo, obzvlášť, ak vám prekáža prenikavá cibuľová vôňa. Stačí však, ak cibuľu postrúhate na jemnom strúhadle, primiešate k nej med a trochu olivového oleja a maska sa tak stane oveľa príjemnejšou. Poriadne si umyte tvár a naneste na ňu prvú vrstvu, ktorú nechajte poriadne zaschnúť. Následne na ňu takto aplikujte druhú vrstvu a nakoniec aj tretiu. Po poriadnom zaschnutí môžete masku zmyť z tváre. A výsledok? Vaša pleť bude maximálne vyživená, príjemná na dotyk a krajšia na pohľad.

Namiesto laku na nechty

Cibuľa má aj regeneračné schopnosti. Skúste ju odšťaviť – obsahuje kyselinu askorbovú, flavonoidy a jód, ktoré aktivujú v tele proces omladzovania a regenerácie. Takto prispejete k svojej kráse zvnútra, navyše aj podporíte svoj imunitný systém. Poznáte cibuľový čaj? Babičky nám ho varievali pri chrípkach a respiračných ochoreniach, je však dobrý aj na migrény. Pri migrénach stačí aj vdychovať vôňu cibule – prerežte ju a zhlboka dýchajte. Po chvíľke vás bolesť hlavy prejde vďaka látke, ktorá síce spôsobuje slzenie očí, no má aj takéto jedinečné účinky. Cibuľa pomôže aj pri lámavých a krehkých nechtoch. V tomto prípade si natrite čerstvo rozkrojenou cibuľou končeky nechtov alebo priamo celé nechty. Nechajte cibuľovú šťavu pôsobiť aspoň 10 minút. Ak sa následne chcete zbaviť cibuľovej vône, tak si nechty umyte v zmesi z citrónovej šťavy a olivového oleja. Zbavíte sa zápachu a navyše budú vaše nechty vďaka olivovému oleju hydratované.