Akú lampu do obývačky? Určite stojacu!

Obývačka je po kuchyni druhou najdôležitejšou izbou v dome alebo v byte. Pre niekoho aj najdôležitejšou. Trávime tam voľný čas, čítame si, vypijeme kávu, rozprávame sa s našimi blízkymi. Jednoducho izba na relax. Na všetko z toho potrebujeme vhodné svetlo. Luster však nie je vždy riešením.

Akú lampu do obývačky? Určite stojacu!
(zdroj: unsplash.com)

Nie je to len o zaberaní priestoru

Ak si hovoríte, že nebudete obývačku zapratávať ďalšou vecou, okolo ktorej budete chodiť, bude na ňu sadať prach a na nič ju nepoužijete, asi ste doposiaľ nemali správnu stojaciu lampu. Takáto lampa totiž dokáže každý interiérový priestor prežiariť a dodať mu na elegancii. Niekedy je šetrnejšie a vhodnejšie svietiť len na mieste, ktoré osvetliť potrebujete. A práve to takáto lampa s prehľadom zvládne.

Rozhodujúce je miesto

Stojacia lampa má jednu obrovskú výhodu, a tou je to, že ju viete prenášať z miesta na miesto. Navyše funguje aj ako dizajnový doplnok, takže ním môžete dotvoriť estetický dojem z miestnosti. Vybrať si môžete aj z oblúkových lámp, ktoré vynikajúco vyzerajú vedľa kresla alebo stola. Potom existujú drevené, tradičné, textilné alebo LED stojacie lampy, ktoré vás zasa potešia svojou úspornosťou a dlhou životnosťou. Kým si však nejakú lampu domov prinesiete, vyberte si najprv miesto, na ktoré ju postavíte. Týmto miestom určíte veľkosť lampy aj jej stojana. Praktické je, ak sa časť stojana zmestí aj pod kreslo.

Aj žiarovka by mala byť úsporná

Výber lampy závisí aj od toho, na čo ju budete používať. Má vám slúžiť pri práci, alebo byť skôr dekoráciou? Dobre osvetľujúce sú aj priestorové lampy s tienidlom, tie sa hodia, ak potrebujete osvetliť väčší priestor, než len kútik s kreslom. Od žiarovky sa odvíja spotreba energie, a tak ani pri jej výbere nebuďte zbrklí. Ceny energií každý deň stúpajú a hodiť sa môže každé ušetrené euro. Najúspornejšie sú teda žiarovky s označením A, A+, A++ a A+++. Samozrejme, veľmi úsporné sú aj spomínané LED žiarovky. Dobré je postaviť nejaké svetlo aj k televízii, pretože veľký kontrast medzi tmavým okolím a svetlom z obrazovky môže očiam prekážať. Dôležité je, aby sa stojaca lampa, ktorú postavíte k televízii, nezrkadlila a ani vám neclonila vo výhľade. Inak je takýto typ lampy na túto funkciu ideálny.